Skåpet i vardagsrummet har förvandlats till blomsterbänk. Typ. En liten bukett alla hjärtans dag-rosor lever än och gör sällskap av helgens spretiga bukett. Så har en ny krukväxt fått flytta in också. Måste hejda mig i min blomshopping framöver inser jag. Men fint är det ju!
Däremot har jag ingen aning om vad den heter, den där gröna nya växten med skira små blad. Någon som vet?
Förresten så har vi bokat flygbiljetter till bröllopsresan idag. Bara en sån sak, en helt vanlig tisdag och allt! Hurra för det! Och inbjudningskorten ligger startklara på köksbordet, återstår bara att lägga dem på lådan imorgon!
Foto: Hanna
Åh, vart går bröllopsresan? 😃
Duktig du är på att hålla liv i blommor! Jag fick tulpaner i lördags som redan är nästan vissna ☺️
Kram
GillaGilla
Bröllopsresan går till Amalfi i Italien. Ska bli så härligt 🙂
GillaGilla
Tror den heter nåt i stil med adiantum/adriantum…? Stod själv och höll i en idag i butiken men lyckades motstå frestelsen att shoppa loss på ännu en blomma 🙂
GillaGilla
Ah, tack för svar, såklart att du hade koll på det CC 😉 Klart du ska köpa en, kan ju aldrig få för mycket blommor. Eller? 🙂
GillaGilla